Mavi Işık nedir?

 

 

Mavi ışık, TV'niz ve bilgisayarınız gibi elektronik cihazlardan yayılan kısa dalga uzunluklarıdır (bunlar en fazla enerjiyi taşır). Ancak mavi ışık, kırmızı, sarı, turuncu, yeşil ışık dalgalarıyla birlikte güneşten de bulaşır. Bir araya gelen bu ışık dalgaları "beyaz ışık" oluşturur. 

 

Mavi Işık Hakkında Önemli Noktalar:

Ultraviyole radyasyon gibi, görünür mavi ışık - görünür ışık spektrumunun en kısa dalga boylarına ve en yüksek enerjiye sahip kısmı - hem yararları hem de tehlikeleri vardır. 

Mavi ışık hakkında bilmeniz gerekenler:

 

1. Mavi ışık her yerde.

Güneş ışığı mavi ışığın ana kaynağıdır ve gün ışığında açık havada olmak çoğumuzun en fazla maruz kaldığımız yerdir. Ancak, bilgisayarların, TV'lerin, akıllı telefonların ve diğer dijital cihazların ekranları da dahil olmak üzere birçok insan yapımı, iç mekan mavi ışık kaynağı da var. 

Mavi ışık

 

2. HEV ışık ışınları gökyüzünün mavi görünmesini sağlar.

Görünür ışık spektrumunun mavi ucundaki kısa dalga boylu, yüksek enerjili ışık ışınları, atmosferdeki hava ve su moleküllerine çarptığında diğer görünür ışık ışınlarından daha kolay dağılır. Bu ışınların daha yüksek saçılımı, bulutsuz bir gökyüzünün mavi görünmesini sağlar.

 

3. Göz, mavi ışığı engellemede çok iyi değildir.

İnsan  gözü,  UV ışınlarının göz küresinin arkasındaki ışığa duyarlı  retinaya  ulaşmasını engellemede çok etkilidir . Bununla birlikte, mavi ışık söz konusu olduğunda, neredeyse tüm görünür mavi ışık korneadan ve mercekten geçer ve retinaya ulaşır.

 

4. Mavi ışığa maruz kalmak maküler dejenerasyon riskini artırabilir.

Mavi ışığın retinaya (gözün arkasındaki iç astar) kadar nüfuz etmesi önemlidir, çünkü laboratuvar çalışmaları mavi ışığa çok fazla maruz kalmanın retinadaki ışığa duyarlı hücrelere zarar verebileceğini göstermiştir. Bu  , kalıcı görme kaybına yol açabilen  maküler dejenerasyona (bulanık veya görme ile sonuçlanabilecek bir hastalık) benzeyen değişikliklere neden olur .

Retina için ne kadar doğal ve insan yapımı mavi ışığın "çok fazla mavi ışık" olduğunu belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, birçok göz bakımı sağlayıcısı, bilgisayar ekranlarından, akıllı telefonlardan, TV'lerden ve diğer dijital ortamlardan eklenen mavi ışığa maruz kalmasından endişe duyuyor cihazlar kişinin yaşamında daha sonra maküler dejenerasyon riskini artırabilir.

 

5. Mavi ışık dijital göz yorgunluğuna katkıda bulunur.

Kısa dalga boyu nedeniyle, yüksek enerjili mavi ışık diğer görünür ışıklardan daha kolay saçar, bu kadar kolay odaklanmaz. Bilgisayar ekranlarına ve önemli miktarda mavi ışık yayan diğer dijital cihazlara baktığınızda, bu odaklanmamış görsel "gürültü" kontrastı azaltır ve  dijital göz yorgunluğuna katkıda bulunabilir . 

Dijital Göz Yorgunluğu

 

6. Katarakt ameliyatından sonra mavi ışık koruması daha da önemli olabilir.

Yetişkin insan  gözündeki lens  , güneşin UV ışınlarının yaklaşık% 100'ünü engeller. Normal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak, gözün doğal merceği sonunda kısa dalga boylu mavi ışığı da engeller - retinaya zarar verme ve maküler dejenerasyon ve görme kaybına yol açma olasılığı en yüksek olan mavi ışık.

Katarakt ameliyatından sonra, TV'niz için özel bir mavi ışık filtresi ve anti-mavi ışık ekran koruyuculu www.mirapanel.com adresinde satılanlar gibi  ve telefona sahip gözlüklerden yararlanabilirsiniz - özellikle de uzun saatler boyunca dijital cihazlar.

 

7. Tüm mavi ışıklar kötü değildir.

Peki, tüm mavi ışık senin için kötü mü? Neden her zaman mavi ışığı engellemiyorsun?

Kötü bir fikir. Bazı mavi ışığa maruz kalmanın sağlık için gerekli olduğu iyi belgelenmiştir. Araştırmalar, yüksek enerjili görünür ışığın uyanıklığı artırdığını, hafızaya ve bilişsel işleve yardımcı olduğunu ve ruh halini artırdığını göstermiştir.

Aslında, hafif terapi olarak adlandırılan bir şey mevsimsel duygudurum bozukluğunu (SAD) tedavi etmek için kullanılır - semptomlar genellikle sonbaharda başlayan ve kış boyunca devam eden mevsimdeki değişikliklerle ilişkili bir depresyon türüdür. Bu terapi için ışık kaynakları, önemli miktarda HEV mavi ışık ışınları içeren parlak beyaz ışık yayar.

Ayrıca, mavi ışık, vücudun doğal uyanıklığı ve uyku döngüsü olan sirkadiyen ritmi düzenlemede çok önemlidir.Gündüz saatlerinde mavi ışığa maruz kalmak, sağlıklı bir sirkadiyen ritmin korunmasına yardımcı olur. Ancak gece geç saatlerde çok fazla mavi ışık (örneğin bir tablet bilgisayarda bir roman okumak veya yatmadan önce e-okuyucu) bu döngüyü bozabilir ve potansiyel olarak uykusuz gecelere ve gündüz yorgunluğuna neden olabilir.

 

Mavi Işık Filtreleri

Sürekli telefonunuzdaysanız veya TV izliyorsanız (özellikle gece boyunca!) Mavi ışık filtresi almayı düşünebilirsiniz. 

TV'niz için mavi ışık filtresi için web adresini ziyaret edin. Anti-mavi ışık TV ekran koruyucuları sadece mavi ışığı filtrelemekle kalmaz, aynı zamanda TV'nizi kazara çarpma hasarından korur! 

Cards

Copyright 2020 © Mira Panel Tüm Hakları Saklıdır.